Новини

Дослідження STEPS показало, що в Україні майже половина жінок (44,6%) вживали алкоголь протягом останніх 30 днів. З них 50,8% — це жінки репродуктивного віку, 30–44 роки. Саме в цей період більшість жінок можуть виносити і народити дитину. Приблизно в половині випадків вагітність може бути незапланованою, тому вплив алкоголю на плід є проблемою громадського здоров’я.

Науково доведено: алкоголь вільно проникає крізь плацентарний бар’єр, приблизно за 2 год потрапляє у кров плода. Доза алкоголю, яку отримав ембріон, дорівнює дозі, яку випила жінка.

Він діє як тератоген (агент, який може порушувати розвиток плода), уражує клітини центральної нервової системи та інших частин тіла, порушує їх розвиток в утробі матері. Найбільш згубний вплив алкоголю відмічають під час внутрішньоутробного розвитку плода. Розлади та вади, що виникають внаслідок цього впливу, відомі під назвою розлади фетального алкогольного спектра (ФАСП). Це група станів, що можуть виникати в дитини, мати якої вживала алкоголь у період вагітності.

Виділяють такі стани розладів ФАСП:

  • фетальний алкогольний синдром (ФАС). Вважається одним із найтяжчих. Діти з ФАС мають проблеми з центральною нервовою системою, специфічні риси обличчя, проблеми з ростом, можуть мати проблеми з навчанням, пам’яттю, увагою, спілкуванням, вади слуху або зору;
  • алкогольний розлад нейророзвитку (АРНР). Діти з АРНР можуть мати інтелектуальні порушення, проблеми з поведінкою та навчанням. Вони не мають специфічних рис обличчя або проблем із ростом, проте можуть погано навчатися у школі, мати проблеми з пам’яттю, увагою, судженнями та поганий контроль над імпульсами;
  • вроджені вади, пов’язані з алкоголем (ВВПА). Через вплив алкоголю органи дітей із ВВПА (зокрема, серце, нирки, кістки) формуються неправильно та функціонують із проблемами;
  • нейроповедінковий розлад, пов’язаний із пренатальним впливом алкоголю (НП-ПЕА). Вперше був визнаний Американською психіатричною асоціацією у 2013 р. У дитини чи підлітка з нейроповедінковим розладом виникають проблеми у трьох сферах: мислення та пам’ять; проблеми з поведінкою: сильні істерики, проблеми з настроєм, труднощі з перемиканням уваги з одного завдання до інше; проблеми з повсякденним життям, що можуть включати проблеми з купанням,  іграми з іншими дітьми.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення ФАС — 50 випадків на 10 000 осіб. Дані опитування ВООЗ свідчать про те, що багато жінок вважають «маленькі» дози алкогольних напоїв нешкідливими, особливо в останній триместр вагітності.

ФАС виникає не лише в дітей, які народилися від батьків з алкогольною залежністю. Такі проблеми відмічають у різних сімей. Крім цього, зловживання алкоголем може призвести до переривання вагітності, передчасних пологів і народження дитини з низькою масою тіла.

Не існує «безпечного» триместру! Вживання алкоголю небезпечне для вагітних та плода вже з перших днів вагітності.

Науковці рекомендують уникати вживання алкоголю у період грудного вигодовування, адже він легко потрапляє у молоко матері та може вплинути на немовля.

Більшість жінок відмовляються від алкоголю, коли дізнаються, що вагітні, або планують завагітніти. Якщо жінка дізналася про вагітність уже після вживання алкоголю, на ранніх стадіях вагітності, їй варто уникати подальшого вживання спиртних напоїв.

При виникненні питань чи пересторог щодо цієї теми, слід поговорити із лікарем, який веде вагітність. 

Пам’ятайте — безпечних видів алкоголю не існує. Пиво, вино, горілка, бренді однаково небезпечні для здоров’я.

Редакція журналу «Український медичний часопис»
за матеріалами phc.org.ua

Джерело: www.umj.com.ua

0

aam.com.ua

Developer