Новини

Нічні кошмари можуть бути системою раннього попередження про початок аутоімунних розладів у мозку. Нове дослідження, проведене дослідницею громадської охорони здоров'я Кембриджського університету Мелані Слоун, показало, що погані сни є однією з найпоширеніших і ранніх ознак загострення вовчака.


В онлайн-опитуванні 676 пацієнтів з вовчаком, технічно відомим як системний червоний вовчак (СЧВ), приблизно третина пацієнтів повідомили про порушення сновидінь за рік до появи інших симптомів захворювання. Отримані дані доповнюють повідомлення про те, що сни та імунна система мозку якимось чином взаємопов'язані.

«Ми давно знаємо, що зміни в сновидіннях можуть означати зміни у фізичному, неврологічному та психічному здоров'ї, а іноді можуть бути ранніми ознаками захворювання»
«Тим не менш, це перший доказ того, що нічні кошмари також можуть допомогти нам контролювати таке серйозне аутоімунне захворювання, як вовчак, і є важливою підказкою як для пацієнтів, так і для клініцистів, що симптоми сну можуть розповісти нам про майбутній рецидив»

СЧВ – це довічне аутоімунне захворювання невідомої етіології, яке найчастіше починається у віці від 15 до 45 років. Приблизно раз на кілька років він викликає періодичні загострення болю в суглобах, лихоманку, біль у грудях, втому або випадання волосся. Не у всіх хворих на СЧВ під час цих загострень розвиваються нейропсихіатричні симптоми. Але для приблизно 40% тих, у кого вони виникають, діагностика та лікування є складним завданням, оскільки такі симптоми, як нічні кошмари та галюцинації, є суб'єктивними, і багато пацієнтів не наважуються обговорювати їх.

Люди з аутоімунними захворюваннями мозку часто бачать яскраві сни, емоційно заряджені, але ці когнітивні симптоми, як правило, вислизають з поля зору.

Однак нещодавні дослідження показали, що багато людей, у яких розвивається хвороба Паркінсона (яка пов'язана з аутоімунними проблемами), страждають від тривожних сновидінь протягом десяти років до постановки діагнозу. Нічні кошмари також потенційно є провісниками деменції, яка, знову ж таки, пов'язана з імунною системою. А деякі пацієнти з розсіяним склерозом кажуть, що їхні сни стають неприємними перед загостренням. Те ж саме можна сказати і про деяких людей, хворих на вовчак.

Окрім онлайн-опитування, дослідники провели особисті інтерв'ю з 69 людьми, які живуть із системним аутоімунним ревматичним захворюванням, включаючи вовчак. Один з респондентів сказав, що їхні погані сни під час загострення вовчака були настільки «жахливими», що вони бачили, як «шкіра сходить з людей». Побачивши, що ці переживання можуть бути настільки емоційно зарядженими, дослідники м'яко ввели в розмову галюцинації, запитуючи про «денні комари» – і деякі пацієнти відразу зрозуміли, що вони мають на увазі.

Такі висновки підтверджують нещодавні клінічні спостереження, зроблені двома авторами дослідження, Слоуном і ревматологом Девідом Д'Крузом з Королівського коледжу Лондона, які зазначили, що запитання хворих на вовчак про нічні кошмари «викликає приголомшливу реакцію».

« Протягом багатьох років я обговорював нічні кошмари зі своїми пацієнтами з вовчаком і думав, що існує зв'язок з активністю їхньої хвороби»
« Це дослідження є доказом цього, і ми настійно рекомендуємо більшій кількості лікарів запитувати про нічні кошмари та інші нейропсихіатричні симптоми»

Команда також опитала клініцистів щодо їхнього розуміння вовчака. Лише один ревматолог вважав, що сни потенційно пов'язані із загостреннями вовчака, але більшість експертів були відкриті для того, щоб запитати пацієнтів про їхні нічні кошмари, щоб, можливо, виявити та лікувати загострення раніше.

Наші сни дійсно можуть нам про щось говорити. Про це підозрюють навіть вчені.

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer