Новини

Експериментальна процедура схуднення буквально підсмажує шлунок, щоб вгамувати почуття голоду.


Умисне пошкодження ділянки слизової оболонки шлунка пацієнтів тепловою енергією приборкало голод і сприяло схудненню, повідомили дослідники в невеликому пілотному дослідженні, яке буде представлено згодом на щорічній зустрічі Тижня травних захворювань

Процедура, яка називається абляцією слизової оболонки дна шлунка, покладається на ендоскоп. Це займає менше години і не вимагає госпіталізації. "Перевага цього полягає в тому, що це відносно проста процедура", - каже хірургічний ендоскопіст клініки Клівленда Метью Кро, який не брав участі в роботі. Побічні ефекти, які включали легку нудоту і спазми, мінімальні, сказав один з авторів дослідження на прес-конференції 8 травня.

Це велика відмінність від баріатричної хірургії, яка вважається золотим стандартом лікування ожиріння, яка включає в себе безліч методів, що обмежують розмір шлунка або впливають на засвоєння їжі. Пацієнти можуть бути госпіталізовані на кілька днів, а на відновлення потрібні тижні. Люди з ожирінням часто уникають цих методів лікування, тому що не хочуть переносити операцію, каже Кро.

«Нова процедура одного дня може запропонувати простіший варіант — якщо результати збережуться у більших групах пацієнтів. Потенціал є але я думаю, що ми повинні бути обережними.»

У дослідженні взяли участь 10 жінок, тому метод все ще перебуває на стадії підтвердження концепції. В середньому, жінки втратили майже 8 відсотків своєї маси тіла, близько 9 кг, протягом шести місяців. Це менше, ніж пацієнти зазвичай бачать при баріатричній хірургії або фармацевтичних методах лікування. Але цього достатньо, щоб змінити життя людей, каже Маргарет Кін, баріатричний ендоскопіст з лікарні Джона Хопкінса, яка не брала участі в дослідженні. За її словами, навіть на такому рівні втрати ваги люди можуть відчути покращення станів, які супроводжують ожиріння, таких як високий кров'яний тиск, високий рівень холестерину та діабет.

Автори дослідження пов'язали втрату ваги учасників зі зниженням гормону голоду під назвою грелін. Гормон діє як обідній дзвіночок для мозку, посилаючи повідомлення про те, що пора їсти. Менше греліну означає менше почуття голоду. Не існує ліків для зниження рівня гормону в крові, але лікарі можуть безпосередньо впливати на тканину, яка виробляє грелін. Клітини, що вистилають верхню частину шлунка, продукують більшу частину гормону. Спалювання цих клітин має призвести до втрати ваги, вважає співавтор дослідження Крістофер МакГоуен, гастроентеролог з True You Weight Loss, клініки в Кері, штат Північна Кароліна.

Ідея не безпрецедентна. Баріатричні операції, які видаляють або обходять цю частину шлунка, також можуть зменшити грелін. Хоча результати в новому дослідженні відрізнялися, рівень греліну в учасників знизився приблизно на 45%. Ймовірно, це пов'язано з тим, що після процедури у них було приблизно вдвічі менше клітин, що виробляють грелін, сказав МакГоуен.

Оскільки дослідження спостерігало за пацієнтами лише шість місяців, неясно, як довго триватимуть результати процедури — і чи виростуть клітини, що виробляють грелін. Але МакГоуен відзначив ще один ефект, який також може вплинути на почуття голоду. Рубцева тканина утворюється в міру загоєння обпаленої тканини, роблячи обпалену область шлунка «менш еластичною, менш розширюваною і жорсткішою», сказав він. «Таким чином, пацієнти відчувають ситість при меншій кількості їжі».

МакГоуен розглядає цю методику як потенційний самостійний метод лікування ожиріння. Можливо, його можна використовувати для пацієнтів, які припиняють прийом препаратів семаглутиду і часто набирають вагу після припинення прийому ліків.

Але Кін найбільше схвильований потенціалом поєднання абляційного лікування з, наприклад, ендоскопічною рукавною гастропластикою, яка зменшує шлунок, зшиваючи його стінки. Обидві процедури є безопераційними і спираються на ендоскоп.

Ще занадто рано говорити напевно, каже Кін, але таке подвійне лікування може привести пацієнтів до «хірургічного рівня втрати ваги без більш тривалого часу відновлення».

За матеріалами: Science News

0

aam.com.ua

Developer