Новини

Дошкільнята приблизно в чотири рази частіше страждають від харчової алергії, ніж дорослі, і частіше переростають її, коли стають старшими. Важко отримати точні цифри про поширеність харчової алергії у дорослих. Австралійська національна рада з алергії повідомляє, що кожен 50-й дорослий має харчову алергію. Але опитування в США показало, що кожен десятий дорослий має алергію принаймні на один продукт, а у деяких розвивається алергія в дорослому віці.


Харчова алергія – це імунна реакція, пов'язана з імуноглобуліном Е (IgE) – антитілом, яке є центральним для запуску алергічних реакцій. Вони відомі як «IgE-опосередкована харчова алергія». Симптоми харчової алергії, які не опосередковані IgE, зазвичай є відстроченими реакціями і називаються харчовою непереносимістю або гіперчутливістю.

Симптоми харчової алергії можуть включати кропив'янку, набряк, утруднене ковтання, блювоту, стиснення горла або грудної клітки, проблеми з диханням, біль у грудях, прискорене серцебиття, запаморочення, низький кров'яний тиск або анафілаксію. IgE-опосередкована харчова алергія може бути небезпечною для життя, тому всім дорослим потрібен план дій, розроблений після консультації з медичною командою.

Далі наведено чотири IgE-опосередковані харчові алергії, які можуть виникати у дорослих – від відносно поширеної до рідкісної алергії, про яку ви, ймовірно, ніколи не чули.

1. Поодинока харчова алергія

Найпоширенішими IgE-опосередкованими харчовими алергенами у дорослих в опитуванні в США були: молюски (2,9%), коров'яче молоко (1,9%), арахіс (1,8%), деревні горіхи (1,2%), Плавникова риба (0,9%) - баррамунді, луціан, лосось, тріска і окунь. Серед цих дорослих близько 45% повідомили, що реагують на кілька продуктів. Це можна порівняти з найпоширенішими дитячими харчовими алергіями: коров'ячим молоком, яйцями, арахісом та соєю.

Загалом поширеність харчової алергії у дорослих зростає. У порівнянні зі старими дослідженнями, опублікованими в 2003 і 2004 роках, поширеність алергії на арахіс зросла приблизно в три рази (з 0,6%), в той час як деревні горіхи і плавникова риба зросли приблизно вдвічі (з 0,5% кожен), при цьому молюски схожі (2,5%).

У той час як нові харчові алергії у дорослих зростають, харчова алергія, що починається в дитинстві, також з більшою ймовірністю збережеться в дорослому віці. Можливі причини обох включають низький рівень вітаміну D, відсутність проблем з імунною системою через надмірну «чистоту», підвищену сенсибілізацію через уникнення алергенів і більш часте використання антибіотиків.

2. Алергія на м'ясо через укус кліща

Алергія на м'ясо через укус кліща, також звана синдромом Альфа-гал (α-Gal) або алергією на м'ясо ссавців, є алергічною реакцією на галактозу-альфа-1,3-галактозу, або скорочено α-Gal. Австралійські імунологи вперше повідомили про зв'язок між синдромом α-Gal і укусами кліщів у 2009 році, випадки також були зареєстровані в Сполучених Штатах, Японії, Європі та Південній Африці.

α-Gal містить молекулу вуглеводу, яка зв'язана з білковою молекулою у ссавців. IgE-опосередкована алергія запускається після неодноразових укусів кліщів, які вкусили цих ссавців. Коли слина кліща проникає в організм через укус, виробляються антитіла до α-Gal. При подальшому вживанні в їжу продуктів, які містять α-Gal, запускається алергія.

До таких продуктів належать м'ясо (баранина, яловичина, свинина, кролик, кенгуру), молочні продукти (йогурт, сир, морозиво, вершки), желатин тваринного походження, доданий до жувальних продуктів (желе, льодяники, зефір), ліки, що відпускаються за рецептом, і безрецептурні добавки, що містять желатин (деякі антибіотики, вітаміни та інші добавки).

Реакції на алергію на м'ясо кліщів може бути важко розпізнати, оскільки вони зазвичай відстрочені, вони можуть бути серйозними та включати анафілаксію. Алергологічні організації розробляють рекомендації щодо лікування, тому завжди обговорюйте лікування зі своїм лікарем.

3. Алергія на пилок

Алергія на пилок, є IgE-опосередкованою алергічною реакцією. У сприйнятливих дорослих пилок в повітрі провокує вироблення антитіл IgE до антигенів в пилку, але ці антигени схожі на ті, що містяться в деяких фруктах, овочах і зелені. Проблема в тому, що вживання цих рослин викликає алергічну реакцію.

Найбільш алергенним пилок дерев є пилок берези, кипариса, японського кедра, латексу, трави та амброзії. Їх пилок може перехресно реагувати з фруктами та овочами, включаючи ківі, банан, манго, авокадо, виноград, селеру, моркву та картоплю, а також деякі трави, такі як кмин, коріандр, фенхель, перець та паприка.

Алергія на пилок зустрічається не часто. Оцінки поширеності становлять від 0,03% до 8% залежно від країни, але це може бути небезпечно для життя. Реакції варіюються від свербежу або поколювання губ, рота, язика та горла, які називаються синдромом оральної алергії, до легкої кропив'янки та анафілаксії.

4. Харчова алергія, спричинена фізичним навантаженням

Під час важких фізичних вправ шлунок виробляє менше кислоти, ніж зазвичай, і кишкова проникність збільшується, а це означає, що невеликі молекули у вашому кишечнику, швидше за все, потраплять через мембрану в кров. До них відносяться молекули їжі, що запускають реакцію IgE. Якщо у людини вже є антитіла IgE до продуктів, з'їдених перед тренуванням, то ризик викликати харчові алергічні реакції підвищений. Ця алергія називається харчовою алергією, спричиненою фізичними вправами, симптоми якої варіюються від кропив'янки та набряку до утрудненого дихання та анафілаксії.

Поширені тригерні продукти включають пшеницю, морепродукти, м'ясо, птицю, яйця, молоко, горіхи, виноград, селеру та інші продукти, які можна було з'їсти за багато годин до тренування.

Ще більше ускладнює ситуацію те, що алергічні реакції можуть виникати при більш низьких рівнях впливу тригерної їжі і бути більш серйозними, якщо людина одночасно приймає нестероїдні протизапальні препарати, такі як аспірин, вживає алкоголь або недосипає.

Харчова алергія, викликана фізичним навантаженням, зустрічається вкрай рідко. Опитування оцінюють поширеність від одного до 17 випадків на 1000 осіб у всьому світі з найвищою поширеністю від підліткового віку до 35 років. Хворі часто мають інші алергічні захворювання, такі як сінна лихоманка, астма, алергічний кон'юнктивіт і дерматит.

До харчової алергії у дорослих потрібно ставитися серйозно, а ті, хто має важкі симптоми, повинні носити медичний інформаційний браслет або ланцюжок і мати при собі шприц-ручку з автоінжектором адреналіну. Викликає занепокоєння те, що опитування показують, що лише приблизно кожен четвертий дорослий з харчовою алергією має адреналінову ручку.

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer