Новини

Вчені розробили гель на білковій основі, який розщеплює алкоголь в шлунково-кишковому тракті, не завдаючи шкоди організму. У майбутньому люди, які приймають гель, зможуть зменшити шкідливий і п'янкий вплив алкоголю.


Гель, виготовлений з фібрил сироваткового білка, який використовує окремі атоми заліза для перетворення алкоголю в кишечнику в нешкідливу оцтову кислоту, перш ніж він потрапить у кровотік, був розроблений дослідниками з ETH Zurich. Вони показали, що гель знижує рівень алкоголю в крові до 50% і захищає організм від пошкоджень в експериментах з мишами. Незважаючи на те, що необхідні подальші випробування, перш ніж гель можна буде використовувати на людях, вчені впевнені, що вони будуть успішними, і вже подали заявку на патентування гелю.

Велика частина алкоголю потрапляє в кров через слизовий шар шлунка і кишечника. У наші дні наслідки цього безперечні: навіть невелика кількість алкоголю погіршує здатність людей концентруватися та реагувати, збільшуючи ризик нещасних випадків. Регулярне вживання великої кількості шкідливо для здоров'я: поширені наслідки включають захворювання печінки, запалення шлунково-кишкового тракту та рак. За даними ВООЗ, щороку від надмірного вживання алкоголю помирає близько 3 мільйонів людей.

Дослідники з ETH Zurich розробили протеїновий гель, який розщеплює алкоголь у шлунково-кишковому тракті. У дослідженні вони показують, що у мишей гель швидко, ефективно і безпосередньо перетворює алкоголь в нешкідливу оцтову кислоту, перш ніж він потрапить в кровотік, де він зазвичай розвиває свій п'янкий і шкідливий вплив.

«Гель зміщує розщеплення алкоголю з печінки в травний тракт. На відміну від того, коли алкоголь метаболізується в печінці, шкідливий ацетальдегід не виробляється як проміжний продукт»

У майбутньому гель можна приймати перорально до або під час вживання алкоголю, щоб запобігти підвищенню рівня алкоголю в крові та пошкодженню організму ацетальдегідом. На відміну від багатьох продуктів, доступних на ринку, гель бореться не тільки з симптомами шкідливого вживання алкоголю, але і з його причинами. Проте гель ефективний лише до тих пір, поки в шлунково-кишковому тракті ще є алкоголь. Це означає, що він може дуже мало допомогти при алкогольному отруєнні, як тільки алкоголь потрапив у кров. Це також не допомагає зменшити споживання алкоголю в цілому.

«Корисніше взагалі не вживати алкоголь. Однак гель може бути особливо цікавим для людей, які не хочуть повністю відмовлятися від алкоголю, але не хочуть навантажувати свій організм і не шукають активно ефектів алкоголю»

Дослідники перевірили ефективність нового гелю на мишах, яким давали алкоголь лише один раз, а також на мишах, яким давали алкоголь регулярно протягом десяти днів. Через тридцять хвилин після одноразового прийому алкоголю профілактичне нанесення гелю знижувало рівень алкоголю у мишей на 40%. Через п'ять годин після вживання алкоголю рівень алкоголю в крові знизився на цілих 56% порівняно з контрольною групою. Шкідливий ацетальдегід накопичувався менше у цих мишей, і вони демонстрували значно знижені стресові реакції в печінці, що відображалося на кращих показниках крові. У мишей, яким давали алкоголь протягом десяти днів, дослідники змогли продемонструвати не тільки нижчий рівень алкоголю, але й тривалий терапевтичний ефект гелю: миші, які отримували гель щодня на додаток до алкоголю, показали значно меншу втрату ваги, менше пошкодження печінки і, отже, кращий метаболізм жирів у печінці, а також кращі показники крові. Інші органи мишей, такі як селезінка або кишечник, а також їх тканини також показали набагато менше пошкоджень, викликаних алкоголем.

Дослідники вже подали заявку на патент на гель. Хоча все ще потрібно кілька клінічних випробувань, перш ніж він може бути дозволений для використання людиною, дослідники впевнені, що цей крок також буде успішним, оскільки вони вже показали, що фібрили сироваткового білка, що входять до складу гелю, їстівні.

За матеріалами: SciTechDaily

0

aam.com.ua

Developer