Новини

Трансплантація кісткового мозку між мишами може передавати симптоми та патологію, пов'язану з хворобою Альцгеймера, згідно з суперечливим дослідженням, опублікованим сьогодні в Stem Cell Reports. Його автори виявили, що у здорових мишей, яким вводили кістковий мозок мишачого штаму, що несе надзвичайно рідкісну генетичну мутацію, пов'язану з хворобою Альцгеймера, пізніше розвинулися когнітивні проблеми та аномальне злипання білків у мозку.


У заявах, які інші вчені в цій галузі розкритикували як перебільшені, команда каже, що її висновки демонструють «передачу хвороби Альцгеймера» і підтримують скринінг донорів кісткового мозку, органів і крові людини на наявність мутацій, пов'язаних з нейродегенерацією.

«Висновки ні в якому разі не є остаточними»

Хоча підхід команди пропонує цікавий спосіб вивчення потенційних причин нейродегенерації, за його словами, «у мишей немає хвороби Альцгеймера», а лише певні симптоми, які імітують симптоми розладу і потребують подальшого вивчення. Він та інші вчені наголошують, що нові висновки не повинні відлякувати людей, які за медичними показаннями потребують трансплантації кісткового мозку або інших видів трансплантації.

Хвороба Альцгеймера частково характеризується так званими бляшками бета-амілоїду, фрагмента більшого білка під назвою APP, навколо клітин мозку. Хоча існують рідкісні версії захворювання з раннім початком, викликані специфічними мутаціями в гені, що кодує APP або споріднені білки, більшість випадків виникають у людей старше 65 років і не мають єдиної відомої причини.

Деякі дослідження натякають на те, що в дуже незвичайних сценаріях хвороба Альцгеймера може передаватися через людські тканини або медичне обладнання, забруднене хвороботворними білками. На початку цього року, наприклад, британські вчені описали деменцію та накопичення бета-амілоїду у кількох людей, які отримали ін'єкції гормону росту з мозку померлих донорів. (Колись ця процедура була медичним лікуванням деяких дитячих розладів, але від неї відмовилися в 1980-х роках.)

У новому дослідженні Вілфред Джеффріс, молекулярний патолог з Університету Британської Колумбії, і його колеги зосередилися на трансплантації кісткового мозку мишей, які були генетично модифіковані для носіння мутованої версії гена APP людини. У людей ця мутація викликає важку ранню хворобу Альцгеймера, її зустрічали лише у двох родинах.

Хоча вчені не можуть ідеально відтворити хворобу Альцгеймера у тварин, у мишей, які є носіями цього гена, розвиваються деякі симптоми, характерні для цього стану, включаючи погану пам'ять, що вимірюється їхньою навігацією по лабіринтах та іншими поведінковими тестами. У їхньому мозку також видно скупчення бета-амілоїду, але відсутні інші характерні ознаки хвороби, такі як так звані клубки білка під назвою тау.

У молодих мишей, яким вводили кістковий мозок від цих тварин, через 6-9 місяців розвивалися амілоїдні бляшки і проблеми з пам'яттю, повідомляють дослідники. Це сталося навіть у мишей-реципієнтів, які були генетично модифіковані з відсутністю APP, що вказує на те, що симптоми були викликані білками, що походять з трансплантованого кісткового мозку, а не APP, який вже є в їхньому організмі.

Останнє відкриття є несподіваним, враховуючи, що амілоїдні бляшки при хворобі Альцгеймера зазвичай походять від білка, що виробляється в мозку, каже Джеффріс. За його словами, нові результати підтверджують ідею про те, що APP, що виробляється в інших частинах тіла, може сприяти нейродегенеративним захворюванням.

Зараз команда вивчає механізми, що лежать в основі цих результатів, і планує протестувати інші види клітинної трансплантації та переливання крові, каже співавтор дослідження Чаахат Сінгх, постдок у лабораторії Джеффріса.

Але дослідники, які не брали участі в роботі, застерігають від надмірної інтерпретації результатів. Припущення про те, що отримані дані демонструють передачу хвороби Альцгеймера, «не підтверджується даними», каже Тара Спайрс-Джонс, президент Британської асоціації нейронаук і нейробіолог з Британського науково-дослідного інституту деменції при Единбурзькому університеті. Результати «отримані у відносно невеликої кількості тварин з однієї мишачої моделі, яка не розвиває повних характеристик хвороби Альцгеймера», — каже вона. Вона зазначає, що реципієнти кісткового мозку «не мали нейродегенерації або тау-патології, які виникають при хворобі Альцгеймера».

Карен Еш, невролог з Університету міст-побратимів Міннесоти, яка в 1990-х роках допомогла розробити трансгенну модель миші, що використовується в цьому дослідженні, додає, що бета-амілоїд може мати багато різних форм. За її словами, необхідні додаткові дані про кількість і типи бета-амілоїду, присутніх у мишей-реципієнтів, щоб сказати, наскільки добре аномалії мозку цих тварин відображають аномалії мозку у мишей-донорів і у людей з хворобою Альцгеймера.

Джеффріс каже, що команда «провела ретельні статистичні розрахунки, щоб визначити відповідний розмір вибірки для кожного експерименту». Він додає, що, хоча будь-яка тваринна модель хвороби Альцгеймера є неповною, робота «переконливо продемонструвала» передачу хвороби у цих мишей.

Дослідники закликають донорів клітин, крові та органів проходити скринінг на наявність мутацій, пов'язаних із хворобою Альцгеймера, щоб мінімізувати будь-який ризик передачі. Такі гіпотетичні ризики отримали обговорення в науковій літературі в останні кілька років.

«Я згоден з тим, що ми повинні бути обережними при введенні біологічних агентів від людини до людини — я думаю, що всі в цій галузі погодяться з цим»

Однак політичні рекомендації, засновані на цьому дослідженні, є передчасними, наголошують дослідники.

«Мутації хвороби Альцгеймера, подібні до тієї, що використовується в цьому дослідженні, надзвичайно рідкісні.
Ці результати не повинні викликати занепокоєння у людей, які потребують трансплантації кісткового мозку.»

За матеріалами: Science News

0

aam.com.ua

Developer