Новини

З 2022 року в світі триває найгірший спалах пташиного грипу. Особливість цього сплаху не тільки в кількості тварин, що загинули, а й в тому, що цього разу вірус грипу H5N1 вразив ссавців. Так минулого року ВООЗ повідомила, що Польща стала першою країною, яка повідомила про «високу кількість» котів, заражених пташиним грипом на великій території, додавши, що ризик зараження людей залишається низьким.


Тож, науковці зі всього світу спостерігали за поширенням віруса досліджували вірогідність його поширення на ссавців. Цієї зими було підтверджено, що вірус пташиного грипу вбив білого ведмедя, додавши до швидко зростаючого списку жертв ссавців, до якого входять каспійські тюлені, ведмеді гризлі, дельфіни, видри, норки та лисиці, що знаходяться під загрозою зникнення. Всього вірус заразив близько 345 видів птахів і ссавців. Проте, науковці заспокоювали, оскільки вважалось що ссавці заразились вживаючи в їжу хворих тварин, а не один від одного

А новини з узбережжя Аргентини спричини справжній переполох. Там вірус пташиного грипу вбив 96% дитинчат південного морського слона в Аргентині, народжених у 2023 році. Оскільки дитинчата не полюють, а харчуються виключно молоком матері, передача вірусу H5N1 від ссавця до ссавця підтвердилась.

Сьогодні тривожні новини надійшли з США. Згідно з офіційною заявою Міністерства сільського господарства США, корови на чотирьох молочних фермах у Техасі та Канзасі отримали позитивний результат тесту на високопатогенний пташиний грип. Випадки захворювання також були підтверджені в штаті Нью-Мексико, хоча офіційні особи не повідомили кількість постраждалих молочних ферм або корів.

Судячи з усього, вчені, які працюють над розслідуванням спалаху, виявили сліди вірусу грипу в декількох зразках коров'ячого молока до того, як його пастеризували. Але офіційні особи кажуть, що це молоко явно ненормальне і ніколи не потрапить на ринок, адже молоко аномально густе та знебарвлене.

Джим Лоу, ветеринар і дослідник грипу з Університету Іллінойсу розповів, що заражене молоко виглядає сиропоподібним і густим. Навіть якби цей продукт якимось чином опинився на полицях, експерти кажуть, що пастеризація захистить споживачів від вірусу.

Рідкісний спалах стався більш ніж через п'ятнадцять років після того, як лабораторний експеримент показав, що велика рогата худоба дійсно сприйнятлива до пташиного грипу, як припускали деякі експерти.

З кінця 1990-х років вчені висунули гіпотезу про те, що пташиний грип може перекинутися на велику рогату худобу від людей або інших тварин, але чітких доказів цього не вистачало. У хворих корів у Великій Британії виявили підвищення рівня антитіл до людських штамів H1N1. А в 1999 році дослідження виявило докази того, що у корів зі зниженою молочною продуктивністю з'явилися ознаки грипозної інфекції.

Однак нещодавнє поширення інфекції серед молочних ферм у США є історично унікальним. Деякі фермери також помітили мертвих диких птахів на своїй території, що свідчить про те, що джерело походить від мігруючих птахів.

На щастя, поки що від вірусу померло небагато корів, але інфекція спричиняє різке падіння виробництва молока, іноді до 40%, яке зазвичай триває від тижня до 10 днів.

«Загрози для населення немає, і дефіциту поставок не буде. Відомо, що заражене молоко не потрапило в харчовий ланцюг. У тому рідкісному випадку, коли уражене молоко потрапляє в харчовий ланцюг, процес пастеризації вб'є вірус.»

Прес-реліз Міністерства сільського господарства США також запевняє громадськість, що пастеризація «постійно доводить, що інактивує бактерії та віруси, такі як грип, у молоці».

Зараз вчені секвенують геном вірусу, щоб з'ясувати, звідки він з'явився і як перейшов до корів. Того ж місяця кілька кіз у штаті Міннесота також дали позитивний результат на H5N1, ставши першим домашнім жуйним твариною в США, який захворів на пташиний грип.

«На щастя, дослідження на сьогоднішній день показали, що ссавці, схоже, є тупиковими господарями, а це означає, що вони навряд чи будуть поширювати ВППГ далі.»

З 2022 року, коли починається спалах пташиного грипу серед домашньої птиці в США, офіційні особи зафіксували понад 200 випадків пташиного грипу у ссавців, таких як лисиці, єноти, опосуми, скунси, тюлені, леопарди, ведмеді, гірські леви та рисі. Тепер до цього списку можна додати корів і кіз.

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer