Новини

Вірус , що стоїть за звичайним герпесом, може підвищити ризик розвитку хвороби Альцгеймера.


Довгострокове дослідження понад тисячі 70-річних людей у Швеції показало, що ті, хто зазнав впливу вірусу простого герпесу типу 1 (ВПГ-1), мають подвійний ризик розвитку деменції. Цей зв’язок зберігся незважаючи на два найсильніші відомі на сьогодні провісники хвороби Альцгеймера: вік і генетичний варіант під назвою APOE-4. Отримані результати свідчать про те, що деякі звичайні вірусні інфекції можуть бути джерелом погіршення когнітивних функцій, на які не звертають увагу.

Сьогодні приблизно 80% дорослих у Швеції є носіями антитіл до ВПГ-1, знають вони про це чи ні, тобто їхня імунна система колись у минулому піддавалася впливу збудника.

«Дуже приємно, що результати підтверджують попередні дослідження. У результаті досліджень з’являється все більше доказів, які, як і наші висновки, вказують на те, що вірус простого герпесу є фактором ризику розвитку деменції»

Основні причини деменції є однією з найбільш досліджених таємниць сучасної медицини. Хвороба Альцгеймера є найпоширенішим типом деменції, і вона часто, але не завжди, відзначається аномальними білковими згустками в мозку. Протягом багатьох років нейробіологи та дослідники ліків зосереджувалися на запобіганні цимскупченням амілоїду, щоб зменшити зниження когнітивних функцій, але майже безуспішно.

Деякі експерти тепер вважають, що ці згустки амілоїду мають усі підстави для існування в мозку. Вони цілком можуть зіграти певну роль в імунній відповіді центральної нервової системи , відновлюючи пошкодження або запобігаючи патогенним мікроорганізмам.

Таким чином, деякі типи хвороби Альцгеймера можуть бути ознакою захисної реакції на чужорідні мікроби, що «вийшла з-під контролю».

Ідея про те, що інфекції можуть спровокувати деякі варіанти хвороби Альцгеймера, була вперше висунута ще в 1907 році, але протягом багатьох десятиліть наукове співтовариство ігнорувало цю гіпотезу та сприймало її ворожо. У 1990-х роках незвичайні рівні ДНК HSV-1 були вперше виявлені в мозку померлих пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Пізніше, у 2008 році, дослідники виявили, що ДНК HSV-1 була присутня в 90 % білкових бляшок у посмертному мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Більше того, 72% ДНК HSV-1 у мозку було виявлено в цих бляшках. Результати показали, що імунна відповідь на вірус герпесу була тісно пов’язана зі зниженням когнітивних функцій.

Тільки цього року дослідження близько 500 000 медичних записів показало, що деякі важкі вірусні інфекції, такі як енцефаліт і пневмонія, можуть збільшити ризик нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Паркінсона або Альцгеймера.

Тим не менш, на сьогоднішній день все ще недостатньо доказів, щоб підтвердити роль патогенів, таких як HSV-1, у зниженні когнітивних функцій. Хоча це стає все більш поширеним, історично склалося так, що дослідницькі групи нейронауки не включають експертів з мікробіології чи вірусології. І хоча деякі дослідження показали, що антитіла до HSV-1 пов’язані з ризиком деменції, інші не виявили такого зв’язку.

Дослідники з Уппсальського університету та Університету Умео у Швеції подолали цю плутанину, спостерігаючи за молодшими пацієнтами протягом більш тривалого періоду часу та порівнюючи їх вік під час аналізу. З усіх 1002 дорослих учасників, за якими вони спостерігали протягом 15 років, 82% були носіями антитіл до ВПГ-1 . Ці пацієнти мали вдвічі більшу ймовірність розвитку деменції під час дослідження порівняно з тими, хто не був носієм антитіл до ВПГ-1. Цікаво, що ті учасники, які були носіями генетичного фактора ризику APOE-4, не мали більшої ймовірності погіршення когнітивних функцій, пов’язаного з антитілами до HSV-1.

Результати суперечать попереднім дослідженням, які дійшли висновку, що генетичний варіант APOE може посилити можливий вплив HSV-1 на імунну відповідь мозку.

«Особливість цього конкретного дослідження полягає в тому, що учасники приблизно одного віку, що робить результати ще надійнішими, оскільки вікові відмінності, які в іншому випадку пов’язані з розвитком деменції, не можуть сплутати результати»

Вона та її колеги закликають до рандомізованих контрольованих досліджень, щоб з’сувати, чи може лікування герпесу допомогти запобігти або зупинити початок деменції. Однак попередні заявки на клінічні випробування противірусних препаратів і деменції були відхилені органами фінансування. Одне з перших – поточне клінічне випробування II фази, яке вивчає вплив лікування герпесу на хворобу Альцгеймера – має завершитися в грудні 2024 року.

Такі результати «можуть підштовхнути дослідження деменції до подальшого лікування захворювання на ранній стадії за допомогою звичайних препаратів проти

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer