Новини

Раніше ми писали про виявлений американськими дослідниками зв’язок між біполярним розладом та ризиком ранньої смерті. Науковці зі Швеції нещодавно встановили що ОКР (обсесивно-компульсивний розлад) також пов’язаний з ризиком смерті.


ОКР зазвичай є тривалим психіатричним розладом, яким страждає близько 2% населення. Він характеризується нав’язливими думками, спонуканнями або образами, які викликають високий рівень тривоги та інших тривожних почуттів – відомих як нав’язливі ідеї – які людина намагається нейтралізувати, беручи участь у повторюваних діях або ритуалах – відомих як примус. ОКР також асоціюється з академічною неуспішністю, поганими перспективами роботи, розладами, пов’язаними з алкоголем і психоактивними речовинами, і підвищеним ризиком смерті.

Використовуючи дані з кількох реєстрів населення Швеції, вони ідентифікували 61 378 людей з ОКР і 613 780 осіб без ОКР, порівняних статтю за, роком народження та округом проживання, а також групу братів і сестер із 34 085 людей з ОКР і 47 874 без ОКР. Середній вік на момент встановлення діагнозу ОКР становив 27 років, і групи спостерігали в середньому протягом 8 років із січня 1973 року до грудня 2020 року.

Загалом, люди з ОКР мали вищий рівень смертності, ніж відповідні особи без ОКР (8,1 проти 5,1 на 1000 людино-років відповідно).

Після коригування ряду потенційно впливових факторів, таких як рік народження, стать, статус мігранта, освіта та сімейний дохід, люди з ОКР мали на 82% підвищений ризик смерті з будь-якої причини. Надмірний ризик смерті був вищим як для природних (збільшення ризику на 31%), так і, особливо, через неприродні причини смерті (збільшення ризику в 3 рази).

Серед природних причин смерті люди з ОКР мали підвищений ризик через захворювання дихальної системи (73%), психічні розлади та розлади поведінки (58%), захворювання сечостатевої системи (55%), ендокринні захворювання, захворювання харчування та обміну речовин ( 47%), хвороби системи кровообігу (33%), нервової системи (21%), системи травлення (20%).

Серед неприродних причин самогубство продемонструвало найвищий ризик смерті (зростання ризику майже в п’ять разів), за яким йдуть нещасні випадки (зростання ризику на 92%).

Ризик смерті від усіх причин був однаковим як у жінок, так і у чоловіків, хоча жінки з ОКР мали вищий відносний ризик смерті через неприродні причини, ніж чоловіки з ОКР, ймовірно, через нижчий базовий ризик серед жінок у загальній популяції, зауважили дослідники.

Щодо онкологічних захворювань -навпаки - люди з ОКР мали на 10% менший ризик смерті через пухлини (новоутворення).

Це обсерваційне дослідження, тому не можна встановити причину, і дослідники зазначають, що дані реєстру включають лише діагнози, поставлені у спеціалістів. Також незрозуміло, чи поширюються результати на інші умови з різними групами населення, системами охорони здоров’я та медичною практикою.

Тим не менш, це було велике дослідження, засноване на високоякісних національних даних, і результати залишилися в основному незмінними після подальшого коригування психіатричних станів і сімейних факторів, що свідчить про те, що вони витримують перевірку.

Таким чином, вони роблять висновок: «Неінфекційні захворювання та зовнішні причини смерті, включаючи самогубства та нещасні випадки, були основними факторами ризику смертності людей з ОКР. Слід запровадити кращі стратегії спостереження, профілактики та раннього втручання, щоб зменшити ризик летальних наслідків у людей з ОКР».

Експерти закликають посилити моніторинг, профілактичні заходи та тактику раннього реагування. Дослідники зазначають, що багатьом природним причинам смерті можна запобігти, що свідчить про те, що слід запровадити кращі стратегії спостереження, профілактики та раннього втручання, щоб зменшити ризик летальних наслідків у людей з ОКР.

За матеріалами: SciTechDaily

0

aam.com.ua

Developer