Новини

Концентрований екстракт канабісу продемонстрував «чудовий» потенціал для знищення найнебезпечнішого типу раку шкіри.


Це ще ранній період, але якщо результати вдасться відтворити на моделях живих тварин, а потім і на людях, це може надати цілий новий напрямок лікування хвороби, яку зараз важко лікувати: меланоми.

Олія канабісу, про яку йде мова, відома як PHEC-66 і була розроблена компанією в Австралії. У жовтні 2023 року компанія-виробник профінансувала дослідження, яке показало, що PHEC-66 зупиняє розмноження ізольованих клітинних ліній меланоми в лабораторії.

Подальше дослідження під керівництвом вчених з Університету RMIT і Університету Чарльза Дарвіна (CDU) підтвердило ці результати. Висновки команди показують, що саме цей екстракт Cannabis sativa зупиняє розмноження клітин меланоми, змушуючи хворобу відступити.

«Пошкодження клітин меланоми перешкоджає їхньому поділу на нові, і замість поділу починається запрограмована клітинна смерть, також відома як апоптоз»

Чи працює це в організмі живої тварини, це зовсім інше питання, яке ще потрібно дослідити. На сьогоднішній день не було проведено жодних клінічних випробувань олії канабісу, а високоякісні дослідження щодо потенціалу боротьби з раком сполук канабісу залишаються мізерними.

Люди використовували канабіс як ліки протягом тисячоліть, і все ж сучасна стигма в минулому столітті чи близько того серйозно перешкоджала науковим дослідженням.

2016 року Австралія легалізувала використання канабісу в медичних цілях, що дозволило командам досліджувати потенціал препарату для лікування безлічі захворювань. Тільки за останні кілька років дослідники в Австралії виявили великий потенціал канабісу у знищенні певних типів ракових клітин, не впливаючи на нормальні здорові клітини. Наприклад, у 2020 році біотехнологічна компанія в Австралії виявила , що деякі сорти канабісу можуть спричиняти смерть клітин лейкемії в лабораторії, підтверджуючи дослідження з інших країн світу, які тривають більше десяти років.

У 2015 році американські вчені виявили, що коли канабіноїдні рецептори на немеланомних клітинах раку шкіри були задіяні, клітини почали страждати від окислювального стресу, що призводило до запрограмованої клітинної смерті. Кілька років тому дослідники в Італії виявили, що сполуки канабісу показали схожі результати в боротьбі з раком підшлункової залози. Тепер до списку додано меланому.

«Це зростаюча сфера важливих досліджень, тому що нам потрібно якомога більше зрозуміти екстракти канабісу, особливо їхній потенціал діяти як протипухлинні засоби. Якщо ми знаємо, як вони реагують на ракові клітини, зокрема на причину загибелі клітин, ми можемо вдосконалити методи лікування, щоб вони були більш конкретними, чуйними та ефективними»

Результати поточного дослідження свідчать про те, що PHEC-66 викликає запрограмовану смерть клітин, індукуючи фрагментацію ДНК, зупиняючи ріст клітин шляхом поділу та «суттєво підвищуючи» рівень внутрішньоклітинних активних форм кисню (АФК). АФК – це короткоживучі, але дуже реакційноздатні молекули , які при підвищенні можуть спричинити пошкодження багатьох різних частин клітини.

У лабораторії PHEC-66, здається, збільшує ймовірність апоптозу, що відбувається в трьох клітинних лініях меланоми, шляхом націлювання на канабіноїдні рецептори та дозволу АФК накопичуватися в клітині. Тепер необхідні подальші дослідження на тваринах, щоб побачити, чи застосовні результати до ракових клітин у живих моделях. Дослідникам, наприклад, ще потрібно з’ясувати, як застосовувати ліки та в якому дозуванні. Тільки тоді можна навіть розглядати клінічні випробування на людях.

Сьогодні дослідження більшості сполук канабісу все ще обмежуються лабораторією, і хоча початкові експерименти свідчать про те, що деякі канабіноїди можуть блокувати ріст клітин і спричиняти загибель клітин, інші кандидати, здається, справді стимулюють ріст ракових клітин.

У рослині канабіс містяться сотні канабіноїдних сполук, і дослідники лише поверхнево помітили їхній лікарський потенціал. Поки що занадто рано говорити про те, чи рослина конопель допоможе розвивати лікування раку в майбутньому, але коли мова йде про смертельні захворювання, які важко лікувати, як-от меланома, є всі підстави продовжувати копати.

Довідка. В Австралії один із найвищих показників захворюваності на рак шкіри у світі. Серед усіх видів раку, що реєструється в Австралії близько третини складає меланома. Більшість видів раку шкіри, включаючи меланому, виникають після пошкодження клітин шкіри внаслідок дії ультрафіолетового сонячного випромінювання.

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer