Новини

Маловідоме захворювання травної системи важко діагностувати, але воно може вплинути на ковтання та потребувати екстреного лікування. Зазвичай, пацієнти проходять багаторічний шлях обстежень і лікування, перш ніж отримають остаточний діагноз – еозинофільний езофагіт (ЕоЕ), або астма стравоходу.


Мало хто з нас замислюється про те, наскільки ми покладаємося на свій стравохід щодня. У розслабленому стані ширина зазвичай менше сантиметра, але вона може розтягнутися більш ніж утричі за ширину, щоб вмістити особливо великі шматки їжі.

Але у пацієнтів з еозинофільним езофагітом слизова оболонка стравоходу стає хронічно запаленою, роблячи її жорсткою, набряклою та нездатною розтягуватися, а також схильною до блокування їжі. Стан спричинений надмірною імунною реакцією, керованою спеціалізованими білими кров’яними клітинами, відомими як еозинофіли. Нам потрібні ці клітини для усунення шкідливих кишкових бактерій і паразитів, але коли імунна система починає працювати неправильно, вони можуть викликати алергічні реакції та екзему.

Еозинофільний езофагіт – відносно нове захворювання, про нього відомо з кінця 1980-х років. З того часу, за словами експертів, поширеність хвороби зросла в 20-30 разів. Але так само, як харчова алергія, яка також опосередковується еозинофілами, ЕоЕ стає все більш поширеним у всіх вікових групах, від маленьких дітей до людей старше 70 років, з причин, які ми не зовсім розуміємо.

Оцінки Британського товариства гастроентерології свідчать про те, що зараз воно вражає приблизно 63 із 100 000 людей, що достатньо, щоб технічно зробити це «поширеним захворюванням».

Одне дослідження 2022 року в Швеції навіть припустило, що це може вплинути на більше ніж одну з 1000 осіб – вдвічі більше.

«Це найвища поточна оцінка, але вона цілком узгоджується з тим, що ми бачимо у щоденній практиці. Дедалі більше пацієнтів потребують обстеження щодо цієї проблеми з ковтанням, і ми знаємо, що діагностуємо це все частіше»

Група науковців протягом останнього десятиліття спостерігала за пацієнтами з EoE і шукала підтвердження різним теоріям, які також пов’язують із зростанням випадків алергії, астми, екземи та сінної лихоманки. Серед найбільш обговорюваних є гігієнічна гіпотеза , яка пов’язує підвищення EoE із сучасною чистотою, що призводить до зменшення кількості дитячих інфекцій для тренування імунної системи, а отже, робить її більш сприйнятливою до збоїв.

Тривале пошкодження чутливих клітин, що вистилають стравохід, сучасними дієтами та звичайними хімічними речовинами, такими як пестициди та миючі засоби , також обговорювалося як вірогідне пояснення. Дані свідчать про те, що відбулося справжнє зростання, яке не пояснюється лише підвищенням обізнаності. Є багато теорій щодо цього: менший вплив мікроорганізмів у ранньому віці, низький рівень вітаміну D і більший вплив продуктів із високим ступенем обробки, які містять добавки, консерванти, підсолоджувачі та емульгатори».

Але хоча EoE зростає, обізнаність серед багатьох лікарів загальної практики обмежена. Звіти показують, що пацієнтам потрібно в середньому шість років, щоб поставити правильний діагноз. У той час як ефективні ліки, відомі як будесонід, зараз доступні, багатьом пацієнтам неправильно діагностують розлад травлення або ГЕРХ. Якщо довгі роки залишати без належного лікування, EoE може прогресувати до точки неповернення, коли пацієнти залишаються з товстими рубцями по всьому стравоходу, в результаті чого вони не можуть нормально поїсти або навіть проковтнути невелику таблетку.

Діагностичні компанії зараз працюють над тим, щоб полегшити лікарям визначення EoE без необхідності повної ендоскопії, наприклад з використанням капсульно-губчастого тесту EndoSign (зазвичай використовується для діагностики та моніторингу стравоходу Барретта, попередника рак стравоходу) для діагностики EoE.

Група зацікавлених дослідників-гастроентерологів закликає медичну спільноту здійснювати заходи, спрямовані на підвищення обізнаності серед сімейних лікарів щодо ЕоЕ.

За матеріалами: TheGuardian

0

aam.com.ua

Developer