Новини

Developer

Ред.: Аверкіна Любов

У майбутньому трохи слини може вистачити, щоб виявити зароджується рак. Дослідники з Університету Гетеборга, найбільшого університету Скандинавії, розташованого у Швеції, розробили ефективний спосіб інтерпретації змін у молекулах цукру, які відбуваються в ракових клітинах.


Аналізуючи зміни гліканових структур у клітині, дослідники можуть виявити різні типи раку.

Глікани - це тип структур молекули цукру, який пов'язаний з білками в наших клітинах. Структура глікану визначає функцію білка. Деякий час було відомо, що зміни в структурі гліканів можуть вказувати на запалення або захворювання в організмі. Тепер дослідники з Університету Гетеборга розробили спосіб розрізняти різні типи структурних змін, що може дати точну відповідь на те, що зміниться при певному захворюванні.

За словами Даніеля Бояра, доцента кафедри біоінформатики в Університеті Гетеборга та провідного автора дослідження, команда вчених проаналізувала дані приблизно 220 пацієнтів з 11 різними діагнозами раку та виявила відмінності в субструктурі глікану залежно від типу раку. Це дозволило їхньому нещодавно розробленому методу, вдосконаленому штучним інтелектом, працювати з великими обсягами даних.

Існують також інші дослідницькі групи, які вивчають субструктури глікану в пошуках так званих біомаркерів, які описують, що не так. Це часто включає статистичні тести з використанням мас-спектроскопії, щоб з’ясувати, чи є рівень окремих цукрів значно вищим або нижчим при раку. Ці тести мають надто низьку чутливість і ненадійні, оскільки різні цукру структурно пов’язані і, отже, не незалежні один від одного. Дослідницька група Даніеля Бояра використовує новий метод, який включає штучний інтелект, який враховує ці проблеми та може знаходити закономірності в наборах даних, де іншим не вдається.

«Ми можемо покластися на наші результати; вони є статистично значущими. Якщо ми знаємо, що шукаємо, легше знайти правильний результат. Тепер ми візьмемо ці біомаркери та розробимо методи тестування»

Восени його дослідницька група отримала 4 мільйони шведських крон від Фонду Лундберга на придбання найсучаснішого мас-спектрометра. Цей інструмент слугуватиме платформою ШІ для підтримки дослідників у вивченні гліканів, наприклад, у зразках раку легенів. Мета полягає в тому, щоб раніше виявити рак, щоб підвищити шанси на одужання.

«Ми хочемо розробити надійний і швидкий аналітичний метод виявлення раку, а також типу раку за допомогою зразка крові або слини. Я думаю, що ми зможемо провести клінічні випробування на зразках людей через 4-5 років»

За матеріалами: SciTechDaily

0

aam.com.ua

Developer