Новини

Developer

Ред.: Аверкіна Любов

Незважаючи на те, що H5N1 існує з 1996 року, роками він переважно циркулював серед одомашнених птахів, що призвело до вибракування сотень мільйонів тварин . Переходячи в популяції диких птахів , він досяг Антарктиди , можливо, посилившись внаслідок зміни клімату.


Ще з 2022 року вчені екологи, біологи, зоологи привертали увагу громадськості до надзвичайного спалаху пташиного грипу, який призвів до загибелі сотень тисяч диких птахів, влітку минулого року було повідомлення про «високу кількість» котів, заражених пташиним грипом на великій території Польщі, тож питання, чи може пташиний грип поширитись на людей як COVID, стало цілком обґрунтованим.

Буквально минулого тижня було підтверджено, що пташиний грип уперше в світі вбив білого ведмедя, додавши до швидко зростаючого списку жертв ссавців, до якого входять каспійські тюлені, ведмеді гризлі, дельфіни, видри, норки та лисиці, що знаходяться під загрозою зникнення. Всього вірус заразив близько 345 видів птахів і ссавців .

Більшість постраждалих ссавців є хижаками, що спонукає деяких експертів припустити, що вони, швидше за все, підхопили вірус безпосередньо від своєї здобичі, а не один від одного. Таким чином, науковці були переконані, що вірус ще не може поширюватися між ссавцями.

Проте, новини з узбережжя Аргентини є вкрай тривожними. Майже 96% дитинчат південного морського слона в Аргентині, народжених у 2023 році, загинули. Картина узбережжя, усіяного трупами тварин схожа на апокаліптичну, кажуть екологи. Три пляжі, де розмножується вид, були всіяні понад 17 000 тіл дитинчат південного морського слона (Mirounga leonina). Для порівняння, 2022 року народились 18 000 дитинчат. Це означає втрату майже цілого покоління морських слонів у регіоні. Оскільки цим тваринам потрібно щонайменше три роки, щоб досягти зрілості, вплив на їхню популяцію може не відчутися до 2027 року.

Справа в тім, що дитинчата морських слонів не полюють і не вживають м’ясо (вид переважно харчується чайками), а харчуються виключно молоком матері. Це вказує на передачу вірусу між ссавцями, - наголошують експерти.

Хоча передача від ссавця до ссавця ще не підтверджена, це цілком реальна можливість. Як ми всі переконались на власному досвіді підчас пандемії COVID , віруси надзвичайно добре пристосовуються. Грип особливо відомий своєю здатністю змінювати ситуацію, і дослідники вже виявили зміни в білках, що зв’язують рецептори H5N1, завдяки чому вони краще заражають людей.

Віруси грипу, як правило, надзвичайно заразні, і H5N1 не є винятком. Міра вірулентності, відома як R-нуль, має значення до 100 для H5N1 у птахів. Це означає, що кожна інфікована істота може заразити до 100 інших. Для порівняння , R-нуль для ранніх варіантів COVID-19 коливався від 1,5 до 7.

Наскільки нам відомо, люди заразилися пташиним грипом від інших тварин лише в рідкісних випадках. Минулого року загалом було зареєстровано 248 випадків , із 139 летальними. Це означає, що пташиний грип має приголомшливий рівень смертності серед людей – 56%.

У світлі цих подій ВООЗ закликає працівників охорони здоров’я підготуватися до подальшого розповсюдження на людство, оскільки вірус продовжує лютувати серед худоби та дикої природи. Вони радять усім нам уникати контакту з хворими чи мертвими тваринами та повідомляти про всі такі випадки в зоосанітарні органи.

Якщо ми зможемо швидко запобігти поширенню в зонах спалаху за допомогою вакцинації, тоді у вірусу буде менше можливостей розробити спосіб стійкого поширення між людьми.

<
«Ціна бездіяльності вже завдає значних спустошень дикій природі.
Коли ми працюємо над тим, щоб допомогти постраждалому населенню відновитися, ми повинні залишатися пильними щодо поширення цього смертельного патогену серед людей, поки не стало надто пізно.»

За матеріалами: ScienceAlert

0

aam.com.ua

Developer