Новини

Developer

Ред.: Аверкіна Любов

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) скликала свій перший саміт, присвячений традиційній медицині. Дводенна зустріч, організована урядом Індії, відбулась 17-18 серпня в Гандінагарі, Індія. Це сталося після того, як минулого року ВООЗ створила Глобальний центр традиційної медицини в Джамнагарі за 250 мільйонів доларів США, наданих Індією, а в 2019 році включила деякі традиційні ліки до своєї Міжнародної класифікації хвороб-11, впливового збірника, який використовують лікарі для діагностики захворювань.

Оскільки мільярди людей в світі регулярно уже використовують традиційні ліки, організації потрібно дослідити, як інтегрувати їх у звичайну медичну допомогу, і науково співпрацювати, щоб краще зрозуміти їх використання, каже Шьяма Курувілла, керівник Глобального центру традиційної медицини та саміту ВООЗ, який знаходиться в Женеві, Швейцарія. Багато дослідників, які вивчають традиційну медицину, погоджуються, але деякі не впевнені, чи результативним буде саміт.
Наразі ВООЗ вважає, що традиційна та додаткова медицина включає такі різноманітні дисципліни, як аюрведа, йога, гомеопатія та додаткові методи лікування.
Для деяких людей у деяких країнах це єдине джерело втручань або послуг для здоров’я та благополуччя. ВООЗ включає в свої рекомендації та політику лише ті втручання чи системи, які є суворо науковими та підтвердженими за допомогою рандомізованих контрольних випробувань або систематичних оглядів — і вона продовжить цю практику для традиційної медицини. Крім того, повинні бути глобальні стандарти для багатомільярдних індустрій у сфері натуральної косметики та фітопрепаратів, каже вона. Для цілісних втручань, таких як йога, дослідникам потрібно буде розробити наукові методи з урахуванням культури та контексту.
Ліза Сьюзан Віланд, директор Кокранівської комплементарної медицини в Школі медицини Університету Меріленда в Балтиморі та зовнішній радник саміту, каже, що метою є обговорення учасниками способів збору доказів для традиційних систем лікування. Віланд каже, що якість і кількість досліджень традиційної медицини необхідно покращити, перш ніж можна буде зробити переконливі заяви про її безпеку та ефективність.
Саміт, який збігається з 75-ю річницею ВООЗ та незалежності Індії, організований група експертів, до складу якої входять фахівці з традиційної медицини та охорони здоров’я з усього світу. Деякі вчені стурбовані тим, що це може призвести до некритичного просування традиційної медицини. Експертна група, яка організувала саміт, опублікувала редакційну статтю в Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, в якій вони протиставили «редукціоністський» підхід західної медицини, яка розбиває явище на складові частини, з традиційною медициною, яка наголошує на «взаємозв’язку між собою» розуму, тіла і духу.
Але Г. Л. Крішна, лікар аюрведи з Бенгалуру, Індія, і прихильник традиційної медицини, що базується на доказах, каже, що такий «редукціоністський» підхід до генерування знань має бути основою для цілісного лікування.
«Ці системи сформувалися, коли методи збору та оцінки доказів ще тільки зароджувалися. Отже, розсудливість вимагає оцінки цих систем на основі доказів»
Уряд Індії також висловив підтримку традиційній медицині.
Кішор Патвардхан, дослідник аюрведичної фізіології з індуїстського університету Бенарес у Варанасі, Індія, вважає, що необхідні дослідження, щоб показати клінічну корисність традиційних ліків. Він сподівається, що саміт призведе до «твердої дорожньої карти для усунення відсутності надійних доказів для аюрведичних практик, а також для вирішення проблем безпеки продукції, що продається».
Рікардо Гелман, голова Бразильського академічного консорціуму інтегративної охорони здоров’я та радник саміту, сказав, що в порядку денному саміту буде зроблено наголос на високоякісних дослідженнях і картографуванні доказів медичних систем, які «ще кілька років тому вважалися маргінальною альтернативною медициною».
«Це зовсім не означає бути м’яким по відношенню до науки.
Це насправді означає бути жорстким щодо традиційної медицини та науки, сказати: чи є у нас правильні методи для правильного розуміння більш складних явищ?»
В Україні доказова і традиційна медицина йдуть відносно пліч-о-пліч. В медичних ВИШах вивчається мануальна терапія, рефлексотерапія, гомеопатія, фітотерапія, апітерапія, гірудотерапія, електропунктурні методи, іридодіагностика, су-джок терапія, нутріціологія. Проте, МОЗ має чітку позицію щодо доказової медицини, так само і у сфері реабілітації. Нещодавно МОЗ оприлюднило чітке застереження щодо Дарсонваля та магнітотерапії і нагадало, всі послуги з ДОКАЗОВОЇ реабілітації – безоплатні для людей та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.
Бережіть себе та будьте здорові
За матеріалами: NATURE.COM
0

aam.com.ua

Developer