Новини

Через війну попит на послуги щодо психічного здоров’я суттєво та обґрунтовано виріс. Національна служба здоров’я України реагує на потреби населення та анонсувала новий пакект ПМГ “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Завдяки цьому пакету кожен українець та українка зможуть отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної допомоги. Тепер, якщо людина відчуває у себе або своїх близьких збої в роботі ментального здоров’я, не потрібно шукати психіатра або витрачати кошти на приватного психолога. Для початку, можна звернутись до сімейного лікаря.
Сімейний лікар, з яким укладено декларацію, є найпершим порадником пацієнтів у всіх скаргах на здоров’я. Якщо проблеми зі здоров’ям пацієнта вимагають компетенцій іншого вузькопрофільного фахівця, то сімейний лікар порадить звернутися саме до такого лікаря. Також ваш сімейний лікар, терапевт чи педіатр має провести скринінг на наявність розладів психіки та поведінки у пацієнта/пацієнтки. Та за необхідності та згоди пацієнтів скерує, наприклад, до психіатра.
Але є також інший шлях. Знайти медичний заклад, який за договором з НСЗУ надає меддопомогу за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”, та записатись на консультацію туди. Всі лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір на цей пакет, проходять навчальний курс з ведення та лікування пацієнтів з психічними і неврологічними розладами. Тому мають додаткові навички із роботою зі скаргами пацієнтів на психічне здоров’я. Знайти такий медичний заклад можна на офіційному дашборді НЗСУ.
Лише після отримання згоди пацієнта сімейний лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
  • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні та неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
  • направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
  • першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
  • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього - направлення до лікаря-спеціаліста.
З повним обсягом медичної допомоги можна ознайомитись на сайті НЗСУ (Розділ «Вимоги ПМГ 2023, пункт 33)
В межах вищезгаданого пакету лікар первинки зможе вести і пацієнтів без встановленого діагнозу, і пацієнтів, яким вже встановлено діагноз та призначено лікування психіатром. В такому випадку сімейний лікар здійснюватиме супровід пацієнта з психічними і нервовими розладами. Це значно спростить доступ до необхідної допомоги, адже іноді дістатися до психіатра набагато складніше, ніж до сімейного лікаря.
Контакт Центр НЗСУ – короткий номер 1677
У НЗСУ наголошують, розлад у психічному здоров’ї може статися у кожного. Від депресії, психозу чи іншого психічного розладу або емоційного дисбалансу, на жаль, ніхто не застрахований. Тож радимо звертатись по допомогу до фахівця і не займатись самолікуванням. Потурбуйтеся про себе та своїх близьких!
За матеріалами: НСЗУ
0

aam.com.ua

Developer