Новини

Всесвітня організація охорони здоров’я відклала другу фазу свого довгоочікуваного наукового дослідження щодо походження пандемії COVID-19, посилаючись на постійні проблеми через спроби провести дослідження в Китаї.

Дослідники зізнаються, що вони вкрай розчаровані тим, що дослідження не триває, оскільки розуміння того, як SARS-CoV-2 вперше інфікував людей є вкрай важливим для запобігання майбутнім спалахам. Але без доступу до Китаю ВООЗ практично безсила в просуванні дослідження, каже Анджела Расмуссен, вірусолог з Університету Саскачевану в Саскатуні, Канада.
У січні 2021 року міжнародна група експертів, скликана ВООЗ, вирушила до Уханя, Китай, де вперше було виявлено вірус, що викликає COVID-19. Разом з китайськими дослідниками команда переглянула докази того, коли і як міг з’явитися вірус. В березні того ж року було опубліковано звіт, в якому описані 4 можливих сценарії, найімовірнішим з яких є поширення SARS-CoV-2 від кажанів до людей, можливо через проміжні види. Це був перший етап дослідження, метою якого було закладення основи для подальших досліджень в Китаї та інших країнах. Дослідники визначали часову шкалу початкового поширення вірусу – відлов кажанів, експериментальні дослідження з пошуку тварин які можуть бути господарями для віруса тощо.
Але через 2 роки після гучної поїздки ВООЗ до Китаю, другу фазу досліджені фактично скасували, через політичні перепони.
2020 рік був роком взаємних, іноді необґрунтованих звинувачень щодо причин пандемії. Уряд США заявив ще до якихось досліджень що джерелом була вірусологічна лабораторія в Ухані, проте лабораторія є спеціалізованою, тому вона надзвичайно високого рівня безпеки і на думку китайського уряду витік з неї не можливий. На тлі таких політичних суперечок ВООЗ спроміглися досягти домовленостей з Китаєм щодо досліджень, проте не на довго.
У своєму звіті за березень 2021 року команда дійшла висновку, що «дуже малоймовірно», щоб вірус випадково вирвався з лабораторії. Але саме включення такого лабораторного варіанту походження стало ключовим для подальшої співпраці. Офіційні особи Китаю відхилили плани ВООЗ з наступними етапами дослідження, висловлюючи особливу суперечку щодо пропозиції розслідувати лабораторні порушення.
Схоже, що остаточно ми ніколи не дізнаємось правди про джерело та механізми походження пандемії COVID-19, що сколихнула світ на кілька років, а її наслідки ще й досі тривають.
За матеріалами: NATURE.COM
0

aam.com.ua

Developer