Новини

Пташиний грип – інфекційне захворювання дикої та свійської птиці, знайоме людству близько 100 років. Вірус штаму H5N1 зафіксовано в Китаї 1996 року, від тоді він циркулює світом, періодично спричиняє спалахи, зазвичай восени, згасаючи за кілька місяців.

Штам H5N1 є смертельним для птахів і може поширюватись цілими зграями домашніх птахів за кілька днів через послід, слину, заражені корми або воду.
160 мільйонів свійських птахів у всьому світі були вбиті цим вірусом або були вибраковані фермерами, щоб стримувати його
Це включає 100 мільйонів домашніх птахів у США та Європі
В західноєвропейських країнах, таких як Велика Британія, це призвело до дефіциту яєць у магазинах і побоювання дефіциту індички на Різдво.
Цього року загинуло значно більше диких птахів, ніж будь коли раніше. Вірус разив 80 різних видів, убивши при цьому до 40% популяції певних з них. Фактично зараз вчені спостерігають найбільший та найсерйозніший спалах хвороби дикої природи.
В Китаї вже почали вакцинацію домашньої птиці, однак інші країни не поспішають з цим, оскільки це завадить експорту пташиного м’яса. Уряди країн ЄС і Північної Америки натомість загалом сказали своїм фермерам вибраковувати всю свійську птицю в будь-якому стаді, в якому спалахнув пташиний грип. Фермерам у Великій Британії та Франції також наказано виводити стада птиці на вільний вигул у приміщення, щоб запобігти їх зараженню від диких птахів.
Щодо людини. На думку вчених поточний штам може вразити людей, які тісно контактують із зараженими птахами, проте це малоймовірно.
Інфікування людей відбувається переважно при прямому контакті з хворою (живою чи мертвою) домашньою птицею або з забрудненим (секрецією чи виділеннями птахів) середовищем, зокрема на ринках живої птиці; факторами ризику є також забій, обробка тушок та приготування інфікованої домашньої птиці до споживання; зараження відбувається шляхом попадання вірусу на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів при диханні або через забруднені руки; можливість передачі вірусу від хворої до здорової людини не встановлена; в групі ризику люди, які безпосередньо працюють на птахофермах і ринках живої птиці.
Немає зареєстрованих випадків, коли правильно приготоване пташине м'ясо чи яйця могли бути джерелом захворювання на пташиний грип. Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці може тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4°С кілька тижнів, а при -60°С зберігає активність протягом декількох років. Залежно від субстрату, у якому знаходиться вірус, він інактивується при температурі 56°С за 1–3 год, при 60°С за 10–30 хв, при 70°С за 2–5 хв. На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18–20 діб. У ліофілізованому стані вірус залишається активним протягом 2–3 років. Вірус надійно знешкоджує 2 % їдкий натр, 3 % розчин хлорного вапна, 5 % креолін, 5 % фенол, 2 % формальдегід, 2 % азотна кислота, 2 % ефір, 2 % хлороформ протягом 10–30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50–55 год, температура 55–60°С — 30–50 хв, а 65–70°С — за 5–2 хв
За матеріалами: bbc
За матеріалами: phc.org.ua
0