Новини

Людство ще бореться з епідемією коронавірусної хвороби, а життя вже принесло нові випробування. З травня 2022 року ми стикнулися з мавпячою віспою, яка не на жарт швидко поширилась світом.
Враховуючи досвід перемоги над натуральною віспою вчені приступили до розробки новітніх вакцин. Саме здатність вакцин викликати імунну відповідь швидше за саму хворобу є принципом усіх щеплень, саме завдяки вакцинації ми перемагаємо поліомієліт, правець, кір, дифтерію і безліч інших небезпечних хвороб.
Довідка:
1980 року ВООЗ оголосила ліквідацію натуральної віспи в природі, після того як останні випадки було зареєстровано 1977 року. Маштабна світова вакцинальна кампанія (2.4 млдр доз) врятувала мільйони життів. Проте загорозу нових спалахів не було ліквідовано, оскільки в світі ще зберігаються лабораторні запаси вірусу (в США і Росії). Після терористичних актів у Сполучених штатах з розсиланням сибірки уряди кількох країн продовжили виготовлення вакцин проти натуральної віспи. На сьогодні, незважаючи на ліквідацію хвороби в природі, натуральна віспа залишається в переліку біологічних агентів, що можуть бути використаня як біологічна зброя.
Вважається, що вакцина проти натуральної віспи має 85% ефективноті проти мавпячої віспи. Однак, після ліквідації натуральної віспи в природі вакцинація також припинилась. Тож, рівень імунізації населення на сьогодні є низьким як в світі так і в Україні.
2018 року повідомлено про створення ефективного етіотропного препарату проти вірусів віспи – тековірімат (зареєстровний під торговою маркою ТРОХХ®)
Це перший препарат, що було схвалено для лікування натуральної віспи Управлінням з контролю за харчовими продуктами і ліками США (FDA). Вже тоді наявні вакцини проти натуральної віспи використовувались в країнах Африки для стримування і лікування мавпячої віспи. Проте, жодна з вакцин не синтезувалась з вірусу саме мавпячої віспи, що негативно могло впливати на їхню ефективність.
Вчені вже повідомляють про успіхи в імуноіформатиці і фармації з розробки та виготовлення вакцини саме проти мавпячої віспи. Прогнозовано, що нові вакцини є безпечними, ефективними і майже не мають побічних ефектів, проте говорити про масове виробництво і використання зарано. Джерело
У деяких країнах випробовують ефективність вакцинації проти натуральної віспи як спосіб лікування мавпячої. Проте, через особливості застосування і механізм дії (двоетапне введення, максимальна ефективність через 6 тижнів) такий спосіб може бути не дуже ефективним після того, як контакт і зараження вже відбулися.
Поки доступ до новітніх вакцин в світі залишається вкрай обмеженим, вчені продовжують дослідження і пошук ефективного етіотропного лікування мавпячої віспи. Вже відомий противіспяний препарат тековірімат проходить клінічний випробування з 2018 року, проте через відсутність натуральної віспи в природі препарат було протестовано на хворих тваринах і здорових людях, тестування на хворих людях неможливе. Механізм дії препарату полягає в пригніченні білка р37, необхідного для формування вірусної оболонки та вивільненя вірусу з ураженої клітини. Таким чином припиняється поширення вірусу в організмі людини. Оскільки білок р37 є характерним для усіх поксвірусів, вважається що препарат ефективний проти натуральної, мавпячої та коровячої віспи і вже є схваленим для використання у Європі і Сполученому Королівстві.
Проте у Сполучених штатах препарат для лікування мавпячої віспи несхвалено, FDA вважає можливим і необхідним проведення повноцінного клінічного випробування, адже хвороба не ліквідована. Така собі бюрократична тяганина на сьогодні і є основною причиною низької доступності препарату в світі. Перші рандомізовані клінічні випробування препарату проти саме мавпячої віспи вже проводяться в Канаді, Демократичній Республіці Конго, США, Валикій Британії. Досліджується не тільки ефективність патогенетичного лікування, а й медикаментозної профілактики.
Таким чином, на сьогодні основними рекомендаціями по стримуванню мавпячої віспи є профілактичні заходи (інформування населення, протиепідемічні заходи, такі як оперативне виявлення і ізоляція, і прості правила гігієни і дезінфекції).
В Україні на сьогодні зареєстровано 3 випади захворювання, пацієнти не подорожували закордон, між собою не пов’язані і мають легкий перебіг хвороби.
В Україні на сьогодні рекомендовано симптоматичне лікування мавпячої віспи. Україна не входить до переліку країн, що схвалили тековірімат для використання. МОЗ запевняє, що має в наявності все необхідне для вчасного діагностування і стримування захворювання.
0

aam.com.ua

Developer