Новини

Оскільки останнім часом українські військові успішно деокупують величезну кількість територій, експерти Міністерства охорони здоров’я вирішили підготувати декілька дієвих порад для нормалізації психологічного стану людини. Деталі - далі.
У МОЗ підкреслюють, що життя в окупації – дуже складний досвід, який може мати низку наслідків. Саме тому своїми рекомендаціями поділився доктор психологічних наук, експерт проєкту «Психічне здоров’я для України» Віталій Климчук. Він вважає, що після звільнення вашого містечка або села, слід звернути увагу на певні моменти, а саме:
1. Подбайте про свою фізичну безпеку, наявність харчів, питної води тощо. Відновіть режим сну.

2. Пройдіть медичне обстеження. Тривале зневоднення, недоїдання, недосип, постійний стрес і пережиття травм та втрат можуть мати негативні наслідки для вашого фізичного здоровʼя. За неможливості візиту зверніться по безоплатну медичну консультацію до контакт-центру МОЗ України за номером 0 800 60 20 19.

3. Уникайте вживання алкоголю або інших речовин. Попри ілюзію, що вони допоможуть підняти настрій, їх ефект є тимчасовим. Усі почуття повернуться з новою силою, виникне бажання вживати алкоголь повторно, і зросте ризик розвинути залежність.

4. Звʼяжіться з близькими та дайте їм знати, що ви живі. Обговоріть із ними свій досвід, поділіться своїми переживаннями та почуттями. Якщо ви боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте у них, чи вони готові почути все, що відбувалося. Найімовірніше, ви отримаєте ствердну відповідь.

5. Контактуйте з іншими людьми, які пережили подібний досвід, наприклад, із сусідами. Поділіться з ними своїми переживаннями, досвідом пережитого. Підтримка від тих, хто має схожий досвід, може бути дуже важливою.

6. Будьте готові до змін у психічному стані: зазвичай, після кількох днів полегшення може прийти стан спустошення, виснаження, перевтоми. Це цілком природна реакція на надмірний стрес, у якому ви були весь цей час. Організму треба дати час і можливість відновитися.

7. Якщо протягом 2-3 тижнів стан пригніченості та тривоги не проходить, зверніться до психологів або на лінію психологічної підтримки Національної психологічної асоціації (єдиний номер з України 0-800-100-102 працює з 10:00 до 20:00 години без вихідних, усі дзвінки безоплатні) або на інші «гарячі лінії».

8. Після пережитого досвіду ви можете мати ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР): небажані спогади, думки, почуття, що зринають у пам’яті без вашого бажання, прагнення уникати певних місць, подій, людей, які повʼязуються з пережитим досвідом, надмірна тривога, реактивність на певні звуки, запахи тощо. В цьому випадку обов’язково зверніться до фахівців із психічного здоров’я. ПТСР є розладом, що лікується!

9. Зупиняйте почуття провини. Ви можете відчувати злість та ненависть, огиду тощо. Усі негативні емоції, спрямовані на ворога й окупанта, є природними і мають право на існування. Те, що з нами зробили, заслуговує на ненависть і злість. Втім, якщо ви маєте почуття провини, слід його зупиняти. У тому, що з вами сталося, винен ворог. Саме на нього й слід спрямовувати ваші почуття.
0