Новини

Одна з найвпливовіших дослідницьких компаній України Kantar презентувала результати дослідження психологічного стану населення. Ці данні у майбутньому будуть використані для формування програми психосоціальної підтримки, що нещодавно була ініційована Оленою Зеленською.
Зазначається, що у онлайн-опитуванні приймали участь українці у віці від 18 до 55 років з населених пунктів, кількість жителів яких перевищує 50 000. З ключовими висновками дослідження можна ознайомитись далі.
1. Суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 балів з 9 можливих. Найбільший внесок у відчуття психологічного благополуччя припадає на складову самооцінки (позитивне ставлення респондентів до самих себе). У той же час інструментальні складові благополуччя, такі як здатність до саморегуляції емоцій та опанування складними емоційними станами або здатність справлятися з життєвими викликами оцінюються гірше. Така ситуація свідчить про те, що фаза психологічної мобілізації в суспільстві у зв’язку з війною ще триває, але ресурсів для її подальшого підтримання може бракувати.
2. Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного з симптомів посттравматичного стресового розладу, а 57% громадян перебувають в зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу.
3. 40% опитаних зазнали загрози власному життю та/або були безпосередніми свідками таких загроз у зв’язку з перебуванням у зоні бойових дій та/або під обстрілами. Понад 41% громадян мають родичів або близьких, які перебували чи перебувають у зоні бойових дій, у тому числі 16% втратили когось з близьких. Перебували в окупації, зазнали безпосередньої загрози насильства або були свідками таких загроз 6% респондентів.
4. Близько 70% респондентів не відчували потреби звертатися по психологічну допомогу протягом останнього місяця. Лише 3% респондентів отримували таку допомогу і ще 23% хотіли б звернутися до психолога, але поки не реалізували це бажання.
Війна матиме прямі й опосередковані наслідки для психічного здоров’я та благополуччя українців. Згідно з даними ВООЗ, 20% населення, яке упродовж останніх 10 років проживає в постраждалих від військових конфліктів районах, має певну форму психічного розладу – від легкої депресії і тривожності до психозу, і майже кожна десята особа має психічний розлад помірного або тяжкого ступеня. Отже, якщо ми прогнозуємо, що 15,7 млн осіб в Україні потребуватимуть психологічної допомоги, то 3,5 млн із них матимуть певний розлад психічного здоров’я, а 800 000 осіб матимуть психічний розлад помірного або тяжкого ступеня
0